12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULU

12 MART İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULU VE MEHMET AKİF ERSOY´U

ANMA MESAJI


Türk Milleti´nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran istiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin 95. yılındayız.

12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından, Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının simgesi olarak kabul edilen istiklal Marşımız, Milletimizin iğinde bulunduğu o buhranlı günlerde damarlarda dolaşan bağımsızlık, vatan ve namus mücadelesi ile bayrak sevgisini en güzel şekilde ifade etmektedir. Vatan toprağının her karışının adeta şehit kanlarıyla sulandığı, vatanımızın uğrunda canlarını hiçe sayıldığı, bütün bu fedakarlıkların kutsal bir emanet olduğu ruhunu hepimize aşılayan İstiklal Marşımız, aynı zamanda bizlere korumamız gereken asli değerlerimizi hatırlatan en önemli milli değerlerimizden birisi olmuştur.

İstiklal Marşı, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesidir. İstiklal Marşının mütefekkir ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif  "Allah bu millete bir daha istiklal Marşı yazdırtmasın " derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade ediyordu. Mehmet Akif Ersoy, en zor şartların, çözülmenin ve umutsuzluğun hakim olduğu bir dönemde milli mücadele ruhunun canlanmasına ömrünü adamıştır.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy´u ve Milli Mücadelemizin tüm Kahraman şehitlerimiz ve Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

İstiklal Marşımız, ay yıldızlı şanlı bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça milletimizin ortak sesi olmaya devam edecektir.

   Numan KORKMAZ

İlçe Milli Eğitim MüdürüYazdır

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin  Beğen | 0  kişi beğendi